Dilatační plovák proti tvorbě ledu pro zazimování bazénu


Pamatujete se na film „Obecná škola“, v němž někteří výrostci olizovali zmrzlé zábradlí, a přilepili se k němu jazykem? Ačkoli byli předem varováni, stejně nedbali varovného mementa a museli si vyzkoušet na vlastní kůži, co tento vysloveně hloupý akt obnáší. Velice podobné je to s nádržemi na vodu, jako jsou sudy a barely pro jímání dešťové vody, které by měly být v zimním období vypuštěny, aby vzniklý led nádoby nepoškodil – neroztrhal je svým expanzivním tlakem. Jistou možností, jak poškození nádrží zabránit, je vsazení dilatačního plováku, který díky smršťování sníží působení tlaku ledu na plášť nádoby.

zahradní bazén

Ve shodném duchu se to odvíjí i u zahradního bazénu, který je podrobován zazimování. V bazénu i přes zimu zůstává voda, vypouští se pouze pod úroveň skimmerů, ale pokud bychom jí ponechali svému osudu, ledový masiv by mohl zničit bazén v hodnotě desítek tisíc korun.

vrstva sněhu

Zimní plovák dilatační bazenygluc.cz je běžnou pomůckou majitelů bazénů, používá se tak, že se plováky zapojí za sebe, a takto vytvořená řetěz se pak pokládá podél stěn nádrže po celém jejím obvodu. Dilatační plováky se zhotovují z pevného a odolného plastu, jsou opatřeny betonovou zátěží, aby plavaly na hladině ve svislé poloze, a díky tomu mohly ovlivnit do větší hloubky tvorbu ledové krusty. Kdyby plováky pouze plavaly na hladině, například by šlo o něco podobného, jako PET láhve, jejich účinnost by byla minimální.

Dilatační plováky jsou univerzální výrobky a lze je využít nejen u zahradního bazénu, ale u jakékoli nádrže na vodu, například chcete-li na zahradě jímat dešťové či sněhové srážky a využívat je pro zalévání pokojových rostlin v zimní zahradě či podobné pěstitelské účely. Plováky se vyrábí ze zdravotně nezávadného plastu, který nemá negativní vliv na lidské zdraví, jsou tedy bezpečné pro kontakt s pitnou vodou, i když samozřejmě kvůli případným bakteriím nebude voda vhodná přímo pro přípravu nápojů či pokrmů, ale pouze pro koupání, pro zálivku rostlin, nebo do akvárií.