Banka vám nepůjčí?


Hypotéku nebízí dnes už asi každá banka. Poskytování úvěrů a hypoték je hlavní zdroj jejich příjmů, protože u každého produktu z nabídky musí dlužník hradit úroky, které jsou celkem dost vysoké. Úroková sazba v posledních letech vzrostla na své maximum, jako by nestačilo že se rapidně zvýšily náklady na základní životní potřeby. To má samozřejmě vlvi i na cenu nemovitostí, které už celou řadu měsíců za sebou trhají rekordy.

stavba domu

Získat vlastní bydlení dnes není nic jednoduchého. Banky si velice pečlivě prověřují každého, kdo o hypotéku žádá. Je nutné splnit základní podmínky, aby člověk hypotéku získal – je nutné mít platnou pracovní smlouvu s ukončenou zkušební dobou (mnohé banky vyžadují smlouvu na dobu neurčitou), žádné dluhy v podobě jiných úvěrů (i kdyby to bylo pár tisíc) a je nutní splnit i jednu z poměrně nových podmínek, mezi které patří:

  1. Vlastnictví stavebního pozemku
  2. Vlastnictví domu k rekonstrukci
  3. Nebo naspořená poměrná částka vůči žádanému objemu peněz

Tyto podmínky byly přijaty teprve nedávno, ale došlo kvůli nim o snížení počtu sjednaných hypoték. Lidé si dnes dvakrát rozmyslí než si hypotéku vezmou, protože jde o závazek na 10 a více let. Než nějakou hypotéku podepíšete, je nutné si pořádně pročíst obsah smlouvy, a to i když předmětem smlouvy bude nebankovní hypotéka, kterou lze využít nejen na financování bydlení.

peníze eura

Hitem posledních let je americká hypotéka, kterou lze využít na cokoliv, nejen na bydlení. Samotné banky ji ale většinou nenabízejí a nebo ji příliš často neposkytují, a pro její získání musíte navštívit nebankovní společnost. Pomocí úvěru můžete získat bydlení nebo třeba nové auto, pokud nechcete platit splátky nebo leasing, americká hypotéka může mít mnohdy daleko lepší podmínky, a ve výsledku můžete přeplatit méně než u běžného úvěru. To si ale musíte zjistit a srovnat sami.